Конференција за медије – Представљање извјештаја о раду суда и планираних активности
Опћински суд у Тузли одржао је конференцију за медије на којој је представио резултате рада за 2024. годину. Истакнуто је да је Суд је реализирао већину планираних циљева. Година је започета са 154.591 неријешених предмета на свим рефератима, у току године ријешено је 43.410 предмета, те је на крају године остало у раду 158.039 предмета, од тога 11,32% некомуналних предмета и 88,67%. комуналних предмета. Предсједник суда др. сци. Мухамед Тулумовић је истакао да се повећао број неријешених предмета за 3.448 предмета, а ради се већином о прекршајним предметима, а разлог већег прилива предмета је пуштање у рад новог електронског система за провјеру регистрације возила, док је на свим осталим рефератима смањен број неријешених предмета.
Предсједник суда је истакао да се суд сусреће са изазовима и проблемима од којих су најзначајнији недостатак носилаца правосудних функција (тренутно недостаје 10 носилаца правосудних функција), недостатак административно-техничког особља и процедуре избора нових запосленика приликом попуњавања радних мјеста које трају од 6-10 мјесеци.
Предсједник суда се осврнуо и на учествовање суда у имплементацији пројеката у сарадњи са Високим судским и тужилачким вијећем Босне и Херцеговине и Краљевине Шведске, а ради се о три пројекта и то: Пројекат ИЦЕА ИИИ „Унапређење радних процеса извршних одјељења судова“, Пројекат „Јачање капацитета правосуђа“ - тестна пилот фаза примјене временских оквира за поступање у предметима у судовима и Пројекат „Унапређење ефикасности судија и одговорности судија и тужилаца у БиХ – трећа фаза“ (Пројект ИЦЕА ИИИ) - реорганизација пословних процеса у судовима (Менторски судови). Такође, предсједник суда је истакао да ће суд подузимати разне активности како би се реализирала три опћа стратешка циља, одређена Стратешким планом суда за период 2025. – 2027. година.
Код рјешавања кривичних предмета корупције и организованог криминала у извјештајном периоду су остварени запажани резултати и суд активно ради на рјешавању предмета ове врсте. У току године у раду је било 19 предмета корупције и организованог криминала , а од тога је ријешено 11 предмета. У погледу кривичних предмета за кривично дјело Насиље у породици из члана 222. Кривичног закона ФБиХ, у току извјештајног периода било је у раду 23 предмета, а од тога је ријешено 16 предмета. Такође, суд је запримио 95 захтјева за изрицање заштитиних мјера, сви предмети су завршени, те је у наведеним предметима изречено 125 заштитних мјера, навела је судија Ружица Јукић, предсједница Кривичног одјељења овог суда.
Када је у питању поступање у стечајним предметима извјештајна година је започета са 76 неријешених предмета, док је ријешено 58 стечајних предмета, те је на крају извјештајног периоду остало неријешених 76 предмета. У претходном периоду је убрзано поступање по предметима, али су и даље присутни кључни фактори/проблеми који утичу на дужину трајања поступака као што су вођење парничних али и извршних предмета који су у вези са стечајем, као и тешкоће у погледу уновчења имовине. Као један од трогодишњих циљева, одређен је циљ „Скраћење дужине трајања неријешених стечајних предмета“, те ће у наредном периоду фокус бити на смањењу трајања неријешених стечајних предмета, с циљем да се просјечна дужина трајања неријешених стечајних предмета смањи на трајање мање од двије године, истакао је Ведран Милашиновић, предсједник Привредног одјељења и Одјељења за стечај и регистар правних лица.