VSTV BiH dio globalne kampanje "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja"
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) i ove godine je dio Međunarodne kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, koja se obilježava od 25. novembra do 10. decembra 2021. godine.
Globalna kampanja, čiji je cilj podizanje svijesti javnosti o problemu nasilja nad ženama i djevojčicama, svake se godine provodi širom svijeta i simbolično počinje 25. novembra, kada se obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, i traje do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava.
VSTV BiH svoju podršku u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja najvećim dijelom pruža kroz aktivnosti projekta „Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH“, koji realizuje uz podršku Vlade Švedske. Aktivnosti projekta usmjerene su na unapređenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu i pružanju podrške u ostvarenju prava ranjivih grupa, uključujući žene žrtve nasilja, u kontaktu sa pravosuđem.
Kao doprinos u realizaciji globalne kampanje, VSTV BiH će 10. decembra organizovati naprednu obuku za savjetnike za prevenciju seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja u pravosudnim institucijama u BiH, s ciljem osiguravanja jednakih radnih uslova u pravosudnim institucijama, bez obzira na spol/rod, te promocije profesionalnog, zdravog i dostojanstvenog radnog okruženja, sprječavanjem pojava seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja.
VSTV BiH je svjestan izazova s kojim se susreću ranjive kategorije stanovništva u svakodnevnom životu, te u doticaju s pravosuđem, kao i neophodnosti intenzivnijeg rada na poboljšanju trenutne situacije, posebno u segmentu zaštite žena žrtava nasilja.
Na potrebu intenzivnijeg angažmana u ovom segmentu ukazuju i rezultati istraživanja Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS), prema kojim je nasilje nad ženama jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava, a u BiH je čak 47% žena tokom života doživjelo neki oblik nasilja.
VSTV BiH se zalaže za provođenje zakonodavnih i drugih mjera koje za cilj imaju osiguravanje pravnog, institucionalnog i organizacijskog okvira za prevenciju nasilja nad ženama, generalno zaštitu žrtava nasilja te kažnjavanje počinitelja nasilja.
U nastojanju da dodatno unaprijedi rodnu ravnopravnost u pravosuđu BiH, kao jedan od preduslova za iskorjenjivanje rodno zasnovanog nasilja, VSTV BiH je usvojilo Strategiju za unapređenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu BiH, na temelju koje će sve pravosudne institucije donijeti vlastite akcione planove te redovno izvještavati VSTV BiH o postignutom napretku. Faza pilotiranja implementacije Strategije u četiri ciljne pravosudne institucije je uspješno završena, dok je u januaru naredne godine, planirano održavanje radionica za sve pravosudne institucije, s ciljem postavljanja temelja za izradu akcionih planova za implementaciju Strategije.
VSTV BiH je provelo i anketu o postupanju nosioca pravosudnih funkcija u predmetima rodno zasnovanog nasilja. Anketom su obuhvaćena pitanja, koja su se odnosila na kvalificiranje krivičnih djela u predmetima rodno zasnovanog nasilja, izricanje zaštitnih mjera, odmjeravanje kazni, ocjenu olakšavajućih i otežavajućih okolnosti, trajanje postupka, rješavanje imovinskopravnog zahtjeva, itd.
Analiza rezultata ankete je izrađena 2021. godine, te je, na temelju iste, započeto kreiranje plana aktivnosti za unapređenje utvrđenog stanja, u saradnji sa Misijom OSCE-a u BiH.